פסוריאזיס

טיפול טבעי אפקטיבי לפסוריאזיס באמצעות צמחי מרפא, תזונה ותוספי מזון

האם יש טיפול טבעי אפקטיבי לפסוריאזיס?

התשובה היא חד משמעית – כן. הטיפול הטבעי יכול להקל בצורה מאד משמעותית באמצעות התאמת התזונה, צמחי מרפא ותוספים אנטי דלקתיים ומרגיעים, ומשחות טבעיות. הרגעת הגרד, הפחתת הקשקשת וריפוי העור – 

אני רואה את השינוי אצל מטופלים עם פסוריאזיס תוך מספר שבועות מתחילת תהליך הטיפול.

את מחלת הפסוריאזיס לא ניתן לרפא ולהעלים לגמרי, אבל הטיפול הטבעי משפר את איכות חייו של המטופל וגורם לתקופות רגיעה ארוכות מאד, וכל זה ללא תופעות לוואי מתרופות.

הטיפול הינו רב תחומי ומותאם אישית וכולל דגשים תזונתיים לצד שימוש בצמחי מרפא ובתוספי תזונה (במריחה ובבליעה).

 

איך מטפלים בפסוריאזיס באופן טבעי?

תזונה – הטיפול התזונתי בפסוריאזיס שם דגש על הפחתת מזונות יוצרי דלקת, ומוצרים שעלולים לגרום לתגובה חיסונית מוגברת והוספה של סיבים וירקות העוזרים לסילוק רעלים שונים מהגוף ותורמים למראה עור נקי.

מאד חשוב גם לשתות מספיק מים ונוזלים.

הימנעות מגלוטן מביאה להטבה בסימפטומים אצל חלק מהסובלים מפסוריאזיס.

לעתים גם יהיה צורך בחיזוק אוכלוסיית חיידקי המעיים על ידי שימוש בתוסף פרוביוטיקה המכיל חיידקים ידידותיים.

בטיפול הפרטני נעבור על התזונה הנוכחית ונבדוק אם יש צורך להגביר צריכת מזונות מסויימים, למלא חוסרים בויטמינים, מינרלים ונוגדי חימצון.

טיפול מקומי – טיפול מקומי בנגעים בעזרת קרמים או משחות המכילים ויטמינים (כגון ויטמין E) וצמחי מרפא נוגדי דלקת, נוגדי גרד ומאחי רקמות. בחורף לרוב נראה החמרה בגלל היובש ואז נרצה להזין את העור על מנת להיטיב עימו.

הפחתת לחץ  לסטרס תפקיד משמעותי בפסוריאזיס ולכן ניתן דגש בטיפול לשיטות להפחתת סטרס. 40-70% מהחולים מדווחים על מתח נפשי ואירועים טראומטיים כסיבה להופעה ראשונית או להתלקחות של המחלה.

סילוק רעילות – לפי גישות שונות ברפואה המסורתית פסוריאזיס הוא תוצאה של הצטברות רעלים או פינוי לא יעיל שלהם מהגוף. לרוב אתייחס בהנחיות התזונה ובעזרת צמחים מתאימים לעזור לגוף לעשות סילוק הפסולת והרעלים מן הגוף בצורה יעילה.

עודף משקל עלולה להוות גורם סיכון ואף להחמיר פסוריאזיס. לכן, מומלץ לשמור על משקל תקין ולבצע דיאטה להפחתה במשקל במידת הצורך.

צמחי מרפא לטיפול בפסוריאזיס – הטיפול בפסוריאזיס בעזרת צמחי מרפא מתבצע באמצעות פורמולות לנטילה פנימית לצד שימוש במשחות וקרמים לשימוש חיצוני.

התאמת פורמולת צמחים לבליעה, כמיצוי נוזלי או בקפסולות, נעשית לאחר תישאול מקיף, התחשבות בבדיקות רפואיות שונות, ובהתאמה אישית – הפורמולה לרוב תכיל 4-6 צמחים שונים שעוברים יחד מיצוי מרוכז.

תוספי תזונה – אף אחד לא צריך לקחת תוספים של ויטמינים, מינרלים, חומצות שומן טובות ופרוביוטיקה ללא ייעוץ מקצועי כי חלקם מתחרים בספיגה זה של זה, וחלקם לא מומלצים במקרים של לקיחת תרופות מסויימות. חלק מהעודפים של תוספים הגוף יודע להפריש, ולפעמים עודף שאינו נחוץ לא טוב לבריאותנו.

ישנם תוספים המשפיעים לטובה על מערכת העיכול, ישנם אנטי דלקתיים, לפעמים נרצה למלא חוסרים בגוף של ויטמינים מקבוצת B, ויטמין D, ולתגבר מינרלים התומכים ספציפית בבריאות העור.

במסגרת תהליך הטיפול אני מנחה את המטופל.ת בהתאמה אישית של תפריטים ותזונה, תוספי מזון ופורמולת צמחי מרפא אשר עוזרות לגוף להישאר במצב רמיסיה, למנוע התקפים. השינוי מגיע מבפנים – באמצעות רכיבים אנטי דלקתיים, לפעמים גם נדרש פינוי של פסולת שהצטברה בגוף ו/או כלים להתמודד עם סטרס.

בחלק מהמקרים אשלב טיפול קונבנציונלי עם הטיפול הטבעי, לריפוי הטוב ביותר עבור המטופל (בשיתוף פעולה עם רופא.ת עור). ברוב המקרים נראה הטבה משמעותית תוך מספר שבועות.

ניתן להגיע לטיפול במהלך התקף או בתקופה רגועה יותר, כשהמטרה היא למנוע התלקחויות לטווח ארוך.

מוזמנ.ת לשיחת ייעוץ ללא עלות בה אוכל לענות על שאלותיך.


האם יש הבדל בין תרופות סבתא לפסוריאזיס לבין טיפול נטורופתי?
הרבה פעמים ישנם צמחים שבאופן מסורתי נחשבו כעוזרים במצבים דלקתיים, פסוריאזיס בקרקפת או בעור ולהקלה על גרד בקרקפת וגרד בעור. אבל הטיפול הנטורופתי נשען גם על מחקרים רפואיים בנוסף לניסיון רב שנים של מה יכול להקל ומכוון ליצור פיתרון מפנים הגוף החוצה. 

בכל שאלה בנושא פסוריאזיס כתבו לי ואחזור במהרה

  פסוריאזיס - ספחת

  פסוריאזיס היא מחלה דלקתית כרונית נפוצה. כ-3% מהאוכלוסיה בישראל מאובחנים כחולי פסוריאזיס (בעברית: ספחת). הביטוי הנפוץ של פסוריאזיס מתבטא כרבדים קשקשיים על פני העור, תאי דלקת נודדים לעור ומפרישים חומרים שגורמים לתהליך דלקתי כרוני. זה גורם לתחושת שריפה, כאב וגרד. לעיתים הדלקת הפסוריאטית מתבטאת במערכות ואברים נוספים – דלקת מפרקים, סוכרת, יתר לחץ דם , כבד שומני, מחלות לב, בעיות מעיים, דיכאון.

  פסוריאזיס - גורמים עיקריים

  הגורמים העיקריים למחלה הם מרכיב גנטי, ומערכת חיסון לא מאוזנת (פסוריאזיס נחשבת מחלה אוטואימונית). מחקרים הוכיחו כי יש קשר הדוק לסטרס ולחץ נפשי, דלקות גרון חיידקיות (סטרפטוקוק), עונות השנה (בחורף יש יותר התפרצויות), תגובה לתרופות ותזונה לא בריאה.

  התסמינים של פסוריאזיס

  פסוריאזיס מתבטאת בנגעים אדומים בגדלים וצורות שונות המכוסים בשכבה קשקשתית כסופה.

  לעתים מתלווים גרד או כאב באיזור הנגוע ובמקרים מסוימים עלולות להתפתח גם שלפוחיות.

  נגעים של פסוריאזיס מופיעים בדרך כלל בקרקפת, מרפקים, ברכיים וגב, 

  אך יכולים להופיע גם בגבות, מתחת לציפורניים, בבתי השחי ובמפשעה.

  לחלק לא מבוטל מחולי הפסוריאזיס יש גם כאבי מפרקים.

  טיפול רפואי בפסוריאזיס

  הטיפול הרפואי מתחיל מטיפול מקומי הכולל קרמים ומשחות לסיכוך – על מנת לשמן את האיזורים היבשים, להפחית את הקשקשת ומשחות סטרואידליות להילחם בדלקת. בחומרים הפעילים ישנה חומצה סליצילית שעוזרת להורדת הקשקשת וויטמין D שעוזר בדיכוי ההתרבות המהירה של הקשקשת.

  כאשר יש פסוריאזיס בקרקפת יומלץ שמפו מיוחד ו/או טיפול סטרואידלי.

  כאשר יש מעורבות נרחבת של הפסוריאזיס מומלץ להיעזר בטיפול פוטותרפי. מדובר בטיפול בקרני UV במכון ייעודי (כשלוש פעמים בשבוע למשך שבועות ספורים)  או בים המלח (שהות ממושכת של שבועיים לפחות).

  כאשר הפסוריאזיס ברמה חמורה יותר הרופאים מציעים טיפול סיסטמי בבליעה – תרופות ביולוגיות בזריקות תת עוריות שבאות לעכב את מערכת החיסון שגורמת לפסוריאזיס.

  יש לכל הפתרונות הרפואיים גם חסרונות ותופעות לוואי – הסטרואידים אינם מומלצים לטווח ארוך היות ועלולים לגרום לפגיעה בעור, ונספגים למחזור הדם כך שמשפיעים על הציר ההורמונלי, עלולים לגרום לעליית סוכר בדם, יתר לחץ דם ובעיות נוספות.

  התרופות הביולוגיות מחלישות מערכת החיסון, עלולות לפגוע בתפקוד הכבד ויש להן תופעות לוואי שונות.

  לשמחתי אני יכולה להעיד מניסיון כי קיימים פתרונות טבעיים אפקטיביים ללא תופעות לוואי.

  איך עובד הטיפול הטבעי בפסוריאזיס?

  במסגרת תהליך הטיפול אני מנחה את המטופל.ת בהתאמה אישית של תפריטים ותזונה, תוספי מזון ופורמולת צמחי מרפא אשר עוזרות לגוף להישאר במצב רמיסיה, למנוע התקפים. 

  השינוי מגיע מבפנים – באמצעות רכיבים אנטי דלקתיים,  פינוי של פסולת שהצטברה בגוף ו/או כלים להתמודד עם סטרס. 
  ברוב המקרים נראה הטבה משמעותית תוך מספר שבועות. נגעי פסוריאזיס בקרקפת ובעור ייראו הרבה יותר טוב והגרד ייעלם.

  בחלק מהמקרים אשלב טיפול קונבנציונלי בשיתוף פעולה עם רופא.ת עור עם הטיפול הטבעי (רפואה אינטרגרטיבית), אם הפסוריאזיס קשה או אקוטי, לטובת הריפוי הטוב ביותר עבור המטופל.

  ניתן להגיע לטיפול במהלך התקף או בתקופה רגועה יותר, כשהמטרה היא למנוע התלקחויות לטווח ארוך.

  מוזמנ.ת צור קשר לשיחת ייעוץ ללא עלות בה אוכל לענות על שאלותיך.

  טל דיסקין | נטורופתית N.D

  עקבו אחרי

  Tal Diskin | Naturopathy

  בכל שאלה רפואית, פנו אליי ואשמח לעזור

   לייעוץ ראשוני או לתיאום פגישה

    Tal Diskin | Naturopathy