נטורופתיה | רפואה טבעית

הגוף מרפא את עצמו

הנטורופתיה נשענת על העובדה שהמטופל הוא מרכז הטיפול וגוף האדם יכול לרפא את עצמו. אנחנו רק צריכים לעזור לו. אנחנו בודקים את הסימפטומים והגורמים למחלה, אבל מטפלים באדם כולו. ההבנה היא שחולי הוא יציאה מאיזון ולכן מנגנוני ההגנה הטבעיים שלנו נחלשים.

על המטופל.ת לקחת אחריות על הבריאות. בעזרת הנחיות הנטורופטית לעקוב אחר השינויים הנדרשים והוראות הטיפול וכך יושג ריפוי הגוף ותשתפר איכות החיים. המלצות תזונתיות, שתיית 2 ליטר מים ביום, תוספי תוזנה המכילים ויטמינים ומינרלים ותמציות צמחי מרפא המסייעים להחזיר את הגוף לאיזון (וגם את בדיקות הדם). נדרשות מספר פגישות מידי שבוע – שבועיים, על מנת ללוות את המטופל.ת בתהליך הריפוי ולדייק את ההנחיות עד החלמה מלאה. אני מאמינה בשילוב הרפואה הקונבציונלית ועובדת בשיתוף פעולה מלא עם הטיפול הרפואי ותרופות המרשם. מקפידה לבדוק אם יש סתירה בין החומרים הפעילים בתרופה או במשחה ולשלב צמחי מרפא שיחזקו את הטיפול. במקרים בהם יש צורך באבחון נוסף נבקש לבדוק מדדים נוספים בבדיקות הדם של קופות החולים.

 

הנטורופתיה היא גם רפואה מונעת. הגוף משדר לנו סימני אזהרה, אם נדע לפרש אותם בזמן, נוכל לעזור לגוף למנוע את המחלה. בדיקות הדם שמסגירות סוכר גבוה לפני הסכרת, זיהוי הסימנים הראשונים של טרום גיל המעבר, חיזוק המערכת החיסונית לפני עונת השפעת (הרבה לפני חיסון קופ"ח). הגנה לפני ההתפרצות העונתית של מחלת עור כרונית, מעי רגיז ובטן נפוחה, תפריט משפחתי הכולל יותר מידי סוכר, מלח, גלוטן ולקטוז על חשבון פירות וירקות טריים ומובשלים. הנטורופתיה מטפלת מהשורש במצבים בהם אין מחלה מוגדרת, אבל איכות החיים נפגעת מאד, מגרנות, צרבות ועד קשיי שינה. הטיפול הנטורופתי כולל כלים משלימים ומשולבים כאבחון מקיף, בדיקות דם, תזונה בריאה, צמחי מרפא, תוספי מזון, ארומתרפיה ופרחי באך.

חשיבות התזונה לריפוי הגוף

לא תמיד אנו מזינים את הגוף היטב למרות שפע ומגוון מזונות הזמינים לנו. ריפוי בתזונה נעזר ברכיבי מזון אשר יש להם תועלת רפואית ורכיבי מזון אשר מחמירים את המצב הרפואי הספציפי. לדוגמא – נשלב מזונות עשירים בנוגדי חימצון ומזונות אנטי דלקתיים כאשר יש דלקת בגוף, ונרצה להימנע ממזונות מעודדי דלקת ותגובה חומצית בגוף. כולנו יכולים להפיק תועלת משיפור בתפריט שלנו, אולם המידע הרב מבלבל ולעיתים מטופלים אומרים לי שנראה שלא כדאי לאכול כלום, והם לא יודעים איפה להתחיל בהבראת התפריט שלהם.

 

צמחי מרפא

רפואת צמחים היא אחת מצורות הריפוי הראשונות שהתגלו ועד היום משמשת בסיס לפרמקולוגיה המודרנית. מחקרים רבים הצליחו לבודד רכיבים פעילים מתוך צמחי המרפא ולספק הוכחות מהמעבדה לפעילות הרפואית. לעיתים אעדיף כמטפלת לשלב בפורמולה מיצוי צמחי מרפא שלמים שכן קיימת סינרגיה בין מרכיבי הצמח השלם כפי שהוא מופיע בטבע, ולעיתים יהיה שימוש ברכיב מסויים אשר כמות מסויימת ממנו תחזק את יכולת הריפוי. לאחר תשאול מלא של המטופל, נתאים פורמולה של צמחים בהרכב האופטימלי למטרות הטיפול, ובית מרקחת מיוחד יספק את התוצר, ברמת איכות גבוהה ועם אישור משרד הבריאות. ניתן לרוב לבחור בין מיצוי נוזלי או כמוסות לבליעה של הצמחים. חשוב לקחת בחשבון גם את תרופות המרשם שנלקחות בנוסף לצמחים על מנת לוודא שאין השפעות סותרות. צמחי מרפא הם תרופות מן הטבע, שמשלימות את הטיפול התזונתי ומזרזות את תהליך הריפוי הטבעי של הגוף.

לכל מטופל.ת מומלץ להתאים אישית את השימוש בצמחי מרפא ותוספי מזון.
מצורפות כמה דוגמאות לשימוש יומיומי בצמחי מרפא:

  • חליטת ג'ינגר ולימון – לבחילות בהריון, להגברת אנרגיה וזרימת דם
  • חליטת זרעי שומר – להפגת גזים ונפיחות במערכת העיכול
  • אבקה משורש אולמוס (משרים בחצי כוס מים כמה דקות) – מקלה מיידית על צרבות
  • לשינה טובה – מיצוי נוזלי של צמחים מרגיעים ומשרי שינה – לוקחים 10 מ"ל מבקבוק שמכיל מיצוי של הצמחים הבאים: Passiflora, Humulus, Verbena, Valeriana
  • להרגעת גרד – ג'ל אלוורה ובו שמנים אתריים מרגיעים כמו לבנדר וקלנדולה יכול לעזור מאד לאלרגיה בעור, דרמטיטיס או אקזמה מגרדת.

תיאום ציפיות לגבי הטיפול

במפגש הראשון נעבור על שאלון מפורט הכולל את ההיסטוריה הרפואית, בדיקות דם עדכניות ושיחה על מערכות הגוף (עיכול, נשימה וכד'). בסיום המפגש נסכם יחד על המטרה או המטרות העיקריות – במה נרצה להתמקד אם יש עניינים רפואיים מרובים. אני נותנת הנחיות תזונתיות, לפעמים תפריט או מתכונים אם יש צורך, ומשימות לשבוע-שבועיים הראשונים. לפעמים יש צורך להשלים חוסרים לגוף ואז ניעזר בויטמינים או מינרלים רלוונטיים, או בפורמולת צמחי מרפא. פורמולה היא שילוב של מספר צמחים אשר המיצוי שלהם נעשה בבית מרקחת מיוחד ויכול להגיע ככמוסות, כמיצוי נוזלי, או כחליטת תה.

כמה פגישות יתקיימו?
זה תלוי במצב הרפואי, בתגובת הגוף לטיפול וברצון המטופל. אין התחייבות מראש, אבל הרבה פעמים בעיות לא נפתרות בפגישה אחת.

טל דיסקין | נטורופתית N.D

עקבו אחרי

Tal Diskin | Naturopathy

בכל שאלה נטורופתית, פנו אלי ואשמח לעזור

    לייעוץ ראשוני או לתיאום פגישה

      Tal Diskin | Naturopathy