אקנה

טיפול טבעי אפקטיבי ויעיל בפצעי בגרות

כיצד לשפר את מצב האקנה באמצעים טבעיים?

אקנה היא תוצאה של ייצור מוגזם ודלקת של בלוטות החלב וזקיקי השערות. אקנה מתפתחת כאשר אנדרוגנים (הורמוני מין גבריים) מגרים את תאי תעלת הזקיק לייצור קרטין (תאי עור) ואת בלוטת החלב לייצור עודף של חומרים שומניים הגורמים לסתימת נקבוביות העור. התפתחות האקנה וחומרתו תלויים בשינויים ההורמונליים, יצירת הקרטין ונוכחות חיידקים. האקנה שכיחה בגיל ההתבגרות (פצעי בגרות) בשל השינויים ההורמונליים אך יכולה להופיע בכל גיל.

טיפול טבעי באקנה

מחקרים שנערכו בשנים האחרונות מראים קשר הדוק וברור של היווצרות אקנה לתזונה ועל יעילות של צמחי מרפא ותוספי תזונה לטיפול בבעיה ולהקלת התסמינים. הטיפול הטבעי באקנה מתייחס אל בעיית האקנה בכמה מישורים:

תזונה ואקנה

סילוק של מזונות אשר עלולים להגביר את הפרשת הסבום ולשבש את המאזן ההורמונלי. בין המזונות ה"בעייתיים" ניתן למצוא סוכר, קמח לבן, חלב, שומנים רווים ושומנים מטוגנים. באם קיים חשד לאי סבילות או רגישות למזון אשר עלולים לגרום לאקנה מומלץ לבצע דיאטת אלמינציה (הימנעות ממזון מסוים ולאחר מכן החזרתו לתפריט) שבעזרתה ניתן לזהות את המזון האלרגני. בנוסף, חשוב להקפיד על צריכת סיבים תזונתיים המסייעים לסילוק רעלים שונים מן המעיים. לעתים גם מומלץ להשתמש בתוסף פרוביוטיקה המכיל חיידקים ידידותיים לאיזון פלורת המעי.

אקנה ואיזון הורמונלי

איזון הפרשת יתר של סבום הנגרמת עקב חוסר איזון הורמונלי יכול להתבצע על ידי שימוש בצמחי מרפא אשר פועלים באחד משני המנגנונים:
1. הורדת רמת הורמון הטסטוסטרון.
2. רכיבים פיטואסטרוגנים – לדוגמא סויה וזרעי פשתן המסייעים לאיזון המערכת ההורמונלית.

טיפול מקומי

טיפול חיצוני בנגעים בעזרת ג'לים או משחות המכילים ויטמינים וצמחי מרפא מחטאים ואנטי דלקתיים.

סילוק רעילות

תזונת "ניקוי רעלים" וצמחי מרפא להגברת סילוק הפסולת והרעלים מן הגוף.

הפחתת לַחץ / סְטרס

לסטרס תפקיד מכריע בשיבוש האיזון ההורמונלי והחמרת אקנה. מומלץ לשלב שיטות להפחתת סטרס (כגון פעילות גופנית, מדיטציה, יוגה, טיפולי מגע וכד') ושימוש בצמחי מרפא מאזנים ומרגיעים.

תזונה לטיפול באקנה

הטיפול התזונתי באקנה שם דגש על איזון המערכת ההורמונלית, הפחתת התגובה הדלקתית ושמירה על תקינות ובריאות העור. מומלץ להגביר צריכת מזונות מן הצומח (כגון ירקות, פירות דגנים מלאים וקטניות) העשירים בויטמינים, מינרלים, נוגדי חמצון, וסיבים תזונתיים. כל אלו מסייעים בניקוי הגוף מפסולת וחיוניים לשמירה על בריאות רקמת העור. יש להפחית ואף להימנע מצריכת סוכרים, חלב ומוצריו, שומנים רווים, שומני טראנס ומטוגנים. לכל אלו השפעה ישירה על ייצור הסבום בעור ולהחמרה של הפצעים.

צמחי מרפא לטיפול באקנה

הטיפול באקנה בעזרת צמחי מרפא כולל שימוש חיצוני ופנימי במקביל. נדרשת התאמה אישית שכן יש התאמה לגורמים הספציפיים אצל המטופל.ת – ישנם צמחים מחטאים, ישנם מפחיתי טסטוסטרון, איזון הורמונלי, אנטי דלקתיים, מפני רעילות.

מניסיוני, ניתן לסייע בצורה משמעותית לבעיית האקנה באמצעות אימוץ הרגלי הגיינה, תזונה נכונה וטיפול מותאם בצמחי מרפא/תוספי מזון. לרוב נדרש תהליך ליווי של כשלושה חודשים (ארבעה מפגשים או ליווי אונליין) על מנת לראות הטבה משמעותית ולהשריש את ההרגלים התומכים. בניגוד לתרופות כגון רואקוטן ישנן פחות תופעות לוואי והתהליך עדין יותר.

ניתן להגיע לטיפול במהלך התקף או בתקופה רגועה יותר, כשהמטרה היא למנוע התלקחויות לטווח ארוך. מוזמנ.ת ליצור קשר לשיחת ייעוץ ללא עלות בה אוכל לענות על שאלותיך.

טל דיסקין | נטורופתית N.D

עקבו אחרי

Tal Diskin | Naturopathy

בכל שאלה רפואית, פנו אליי ואשמח לעזור

    לייעוץ ראשוני או לתיאום פגישה

      Tal Diskin | Naturopathy